Operacja pn. „Korzenie i Skrzydła” mająca na celu utworzenie kompleksowego produktu turystycznego wykorzystującego lokalne zasoby Partnerów projektu, stanowiącego podstawę do realizacji działań edukacyjnych w czterech nowo utworzonych Centrach Edukacyjnych, wspólne opracowanie ofert edukacyjnych wpłynie na wzmocnienie, zwiększenie kapitału społecznego, podniesienie atrakcyjności regionów Partnerów projektu współpracy.
Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER Poddziałanie 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
W dniu 19.06.2020r. podpisana została umowa o przyznanie pomocy na realizację projektu współpracy pod tytułem
„Korzenie i Skrzydła” Akronim KIS
Operacja polega na utworzeniu 4 Centrów Edukacyjnych na obszarze 4 Partnerów projektu współpracy. Będzie to innowacyjny projekt współpracy, nowatorskie usługi i rozwiązania, utworzenie i doposażenie profesjonalnej bazy edukacyjnej z wykorzystaniem nowoczesnych technik. Sieciowanie ofert i Partnerów pozwoli na szeroką promocję obszaru realizacji projektu współpracy. Powstanie Partnerstwo ponadregionalne na obszarze 3 województw tj. Dolnośląskiego, Lubuskiego i Wielkopolskiego. W ramach projektu zaplanowano promocję projektu i jego rezultatów poprzez strony internetowe, reklamę w internecie, artykuły prasowe oraz wydanie ulotek i przeprowadzenie wspólnej konferencji. Kolejnym aspektem jest stworzenie jest stworzenie oferty edukacyjnej dla całego projektu. Zostanie opracowana metodologicznie oferta edukacyjna wraz z warsztatami konsultacyjnymi, nawiązująca do rozszerzenia podstawy programowej. Oferty zostaną zaopiniowane przez eksperta. Wypracowane materiały zostaną opracowane i wydrukowane w formie katalogu zawierającego ofertę edukacyjną wszystkich partnerów projektu. Zostanie przygotowany i wydrukowany paszport KIS, który będzie wizytówką i zachętą do korzystania z usług wszystkich Centrów Edukacyjnych poprzez zbieranie pieczątek. W ramach zadania zostaną utworzone Centra Edukacyjne, zostaną przeprowadzone niezbędne prace adaptacyjne, modernizacyjne, budowlane oraz zakupione zostanie wyposażenie tematyczne do każdego z Centrów. Na terenie LGD Partnerstwo Izerskie przeprowadzono modernizację pomieszczeń w Klasztorze w Lubomierzu, zaplanowano także zakup wyposażenia Sali warsztatowej do Centrum Edukacyjnego z ziołami. Na obszarze LGD Bory Dolnośląskie zaplanowano budowę Centrum Edukacyjnego wraz z zakupem wyposażenia, sprzętu multimedialnego i AGD. LGD Tur zaplanowano adaptację pomieszczeń na salę szkoleniową i edukacyjną wraz z instalacją elektryczną i zakupem wyposażenia Centrum Edukacyjnego. Utworzenie Centrum Edukacyjnego na terenie Wzgórz Dalkowskich polegać ma na przeprowadzeniu modernizacji pomieszczeń i zakupie wyposażenia sal edukacyjnych. Realizacja działań edukacyjnych odbywać się będzie poprzez zakup materiałów oraz pokazy i warsztaty, konkurs szaradzistów, szkolenia specjalistyczne dla edukatorów. W ramach projektu zaplanowano koszty delegacji dla koordynatora, który będzie zarządzał i nadzorował realizację projektu.
Cel(e) szczegółowe LSR każdej LGD ubiegającej się o pomoc w ramach projektu współpracy
Partner 1
Cel ogólny z LSR – Lokalne społeczności aktywnie współpracujące i utożsamiające się z Partnerstwem Izerskim
Cele szczegółowe:
- Przyjazna przestrzeń publiczna pobudzająca aktywność społeczeństwa Partnerstwa Izerskiego
- Promocja regionu i jego walorów
Partner 2
Cel ogólny LSR – Lepsze wykorzystanie potencjału przyrodniczego i kulturowego w rozwoju regionu, wzrost kapitału społecznego
Cele szczegółowe:
- Rozwój usług edukacyjnych
- Rozwój kulturalny i turystyczny regionu
Partner 3
Cel ogólny LSR – Budowa tożsamości lokalnej oraz włączenie społeczne na obszarze działania Turowskiej Unii Rozwoju
Cele szczegółowe:
- Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i wzrost aktywności społecznej
- Zwiększenie poczucia przynależności do lokalnej wspólnoty
- Zwiększenie integracji międzypokoleniowej społeczności lokalnej
Partner 4
Cel ogólny LSR – Zrównoważony rozwój oparty o wykorzystanie zasobów społecznych , gospodarczych i środowiskowych obszaru Lokalnej Grupy Działania Wzgórza Dalkowskie.
Cele szczegółowe:
- Wsparcie infrastruktury społecznej i rewitalizacji w zgodzie z potrzebami mieszkańców i dbałością o środowisko LGD Stowarzyszenia Wzgórza Dalkowskie
- Integracja i aktywizacja społeczna mieszkańców obszaru LGD Stowarzyszenia Wzgórza Dalkowskie do 2020(23)
Przedsięwzięcia LSR każdej LGD ubiegającej się o pomoc w ramach projektu współpracy
Partner 1
- Aktywizacja i integracja społeczności lokalnej
- Współpraca i partnerstwo w oparciu o lokalne zasoby
- Dobro wspólne źródłem aktywizacji społeczności lokalnej
- Tworzenie i rozwijanie oferty regionu w oparciu o lokalne zasoby
Partner 2
- Rozwój oferty edukacyjnej w regionie
- Rozwój ofert turystycznych w regionie
Partner 3
- Promocja edukacji społecznej
Partner 4
- Zachowanie dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego oraz infrastruktury turystycznej
- Działania rozwijające potencjał społeczności lokalnej i organizacji w tym działania przyrodnicze i klimatyczne
Uzasadnienie zgodności operacji z celami LSR (każdej LGD ubiegającej się o pomoc w ramach projektu współpracy)
Partner 1
Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia współpracy i aktywności społeczności Partnerstwa Izerskiego poprzez wykorzystanie walorów kulturowo-przyrodniczych oraz zasobów lokalnych. Działania edukacyjne wpłyną na integrację, współpracę i promocję, pozwolą na poszerzenie oferty edukacyjno-turystycznej regionu.
Partner 2
Operacja jest zgodna z celami poprzez stworzenie i upowszechnienie jednolitego kompleksowego produktu turystycznego wykorzystującego lokalne zasoby przyrodniczo-kulturowe, które stanowią podstawę do realizacji działań edukacyjnych i turystycznych.
Partner 3
Projekt jest zgodny z celami zawartymi w LSR do jego realizacji zostanie wykorzystany potencjał kulturowo-przyrodniczy obszaru. Poprzez realizację projektu nastąpi wzrost aktywności społecznej, włączenie osób z różnych grup i zaangażowanie w realizację zadań na rzecz mieszkańców obszaru LGD oraz turystów. Aktywizacja mieszkańców przyczyni się do wzrostu poczucia wartości, wzrost tożsamości lokalnej, przywiązania do obszaru, jego tradycji i bogactwa płynącego z natury.
Partner 4
Zadanie zgodne z założeniami LSR poprzez zaspokojenie potrzeb mieszkańców i rozwój oparty o wykorzystanie zasobów społecznych, gospodarczych i środowiskowych. Działania przewidziane w projekcie wpłyną na wsparcie infrastruktury społecznej, zagospodarowanie przestrzeni publicznej, wzrost użytecznych miejsc aktywności mieszkańców przyczyniając się do rozwoju i promocji regionu w oparciu o zasoby naturalne i przyrodnicze z zachowaniem charakterystycznej dla regionu infrastruktury turystycznej.
Wskaźniki do osiągnięcia
Rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej lub kulturalnej
Główne zadania projektu
- Promocja projektu i rezultatów
- Oferta edukacyjna
- Tworzenie Centrów Edukacji
- Realizacja zadań edukacyjnych
- Organizacja i wyposażenie miejsc pracy
- Koordynacja i zarządzanie projektem
Rezultaty projektu współpracy
Liczna nowych obiektów infrastruktury turystycznej – 1
Liczba zmodernizowanych obiektów infrastruktury turystycznej – 3
Budżet realizacji projektu dla poszczególnych Partnerów
- PI – 372 135,16 zł
- BD – 310 000,00 zł
- TUR – 150 000,00 zł
- WD – 321 000,00 zł
Za nami pierwszy etap realizacji projektu współpracy Korzenie i Skrzydła
W ramach projektu na obszarze partnerów projektu współpracy zostały zakończone prace związane z adaptacją, budową i przygotowaniem obiektów do prowadzenia działalności edukacyjnej.
Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Izerskie w budynki internatu w Lubomierzu został zmieniony sposób użytkowania pomieszczeń na salę warsztatową, gdzie będą odbywać się zajęcia dla turystów i mieszkańców obszaru LGD. Na podstawie sporządzonego kosztorysu wykonano szereg prac budowlanych, instalacyjnych i montażowych, które były konieczne do przygotowania profesjonalnych pomieszczeń warsztatowych. Budynek internatu jest obiektem zabytkowym, w którym mieścił się klasztor Benedyktynek. Po odejściu Benedyktynek przejęły je Urszulanki. Obecnie jest to internat Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Sala edukacyjna będzie nawiązywała do historii klasztoru i ich mieszkanek, które prowadziły działalność edukacyjną, haftowały i zajmowały się ziołami.
Kolejnym etapem będzie zakup wyposażenia do pomieszczeń warsztatowych, organizacja szkolenia dla edukatora, który będzie prowadził zajęcia warsztatowe, zakup materiałów do warsztatów, przygotowanie oferty edukacyjnej oraz promocja projektu poprzez działania informacyjne i konferencję prezentującą rezultaty projektu. Zakończenie działań projektowych i uruchomienie 4 Centrów Edukacyjnych (w LGD Partnerstwo Izerskie, LGD Bory Dolnośląskie, LGD Wzgórza Dalkowskie i LGD TUR) zaplanowano na miesiąc maj 2022r. Zostanie przygotowany i wydrukowany paszport KIS, który będzie wizytówką i zachętą do korzystania z usług wszystkich Centrów Edukacyjnych poprzez zbieranie pieczątek za udział w zajęciach. Mamy nadzieję, ze oferty edukacyjno-turystyczne przygotowane przez Partnerów projektu współpracy spodobają się mieszkańcom i turystom, którzy będą chętnie korzystać z nowopowstałych obiektów, a realizacja operacji przyczyni się do zwiększenia współpracy i wzrostu aktywności społeczności lokalnej.
Projekt KiS
Pierwszy etap realizacji projektu współpracy dobiegł końca. W trudnym czasie pandemii Covid-19 udało nam się zrealizować prace budowlane w obiektach, w których będą Centra Edukacyjne. Obecnie przygotowujemy się do zakupu wyposażenia, materiałów na warsztaty i realizacji warsztatów. Centrum Edukacyjne. Centrum Edukacyjne powstające w Partnerstwie Izerskim „Zielarnia Benedyktynek” będzie prowadziło warsztaty związane z wykorzystaniem ziół w kuchni i medycynie. Partner projektu Stowarzyszenie LGD Wzgórza Dalkowskie przygotowuje Centrum Edukacyjne, w którym będą odbywać się warsztaty ceramiczne. Stowarzyszenie LGD Bory Dolnośląskie Centrum Edukacyjne gier i zabaw interaktywnych. Natomiast Stowarzyszenie Turowska Unia Rozwoju TUR Centrum Edukacyjne oparte na zielarstwie.
W ramach projektu zostanie wydana oferta edukacyjna wszystkich Partnerów, zachęcająca do odwiedzania Centrów Edukacyjnych mieszczących się w województwie Dolnośląskim, Lubuskim i Wielkopolskim. Będziemy informowali o dalszych postępach w projekcie, a planowany termin otwarcia Centrów Edukacyjnych to miesiąc maj – czerwiec.
Leave a Comment